hakkında

İsmim Pınar Nur. Istanbul’da doğdum. I.Ü. İngilizce  İşletmeyi bitirdikten sonra, 1998 yılında Milano’ya Endüstri Tasarımı okumak için geldim. Istituto Europeo di Design’da Endüstri Tasarım bölümünü bitirdikten sonra Lego’da 0-4 yaş için oyuncak tasarladım.

Daha sonra Milano Samsung Design Center’da tasarım araştırmaları ve strateji geliştirme ile uğraştım. Burada estetik, teknolojik, sosyal ve kültürel alandaki Avrupa kapsamlı değişimleri yakıdan takip edip, pazar dinamikleri ile karşılaştırdık. Bulguları, hem şirket için anlamlı ve kullanılabilir tasarım vizyonları ve senaryolara dönüştürmeyi, hem de ürün geliştirme için strateji ve konspetlere tercüme etmek ile uğraştım.

2009 yılından beri  benzer yaklaşımla, bağımsız olarak İtalya ve Türkiye’deki farklı sektörlerdeki şirketlere danışmanlık sunuyorum. Değişen sosyal ve tüketim trendleri, farklı alanda gelişen estetik ve teknolojik gelişmeleri merakla gözlemleyip hedef sektör ve şirketlere özel tasarım araştırmaları yapıp, uyguluyorum.

Son yıllarda kafamda ‘tasarım yapma’ ile ilgili cevap aradığım bazı sorular oluşmaya başladı. Sırf bana ait kaygılar değil bunlar, dünyada pek çok insan aynı şeyi konuşuyor, tartışıyor. Her tasarımcı ürün ya da servis tasarladığında aynı zamanda bir ‘değer/işaret’ (‘de-sign‘) de tanımlıyor. Son yıllarda biz tasarımcılar, bu faktörü biraz da piyasa baskısından dolayı göz ardı ettik. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, satış noktaları  birbirinden ayrışmayan ürünlerle dolu! Herhangi bir süpermarket ya da elektronik tüketim ürünleri satan bir mağazada bu durumu gözlemlemek mümkün.

Ayrıca, pek çok sektörde, ürün yaşam döngüleri ve piyasaya yeni ürün sunma döngüleri birkaç aya düşmüş durumda. Bu durum, artık sürdürülebilir bir durum değil. Ve biz tasarımcıların da üzerine düşen bazı sorumlulukların olduğunu düşünüyorum. Sistem yaklaşımı ile ‘doğru, güzel ve dürüst‘ tasarım yöntemini hemen uygulamaya geçmemiz gerek!  Yani, biz eskiden tasarım ‘derken’, bugün artık başka şeyler de ima ediyoruz?!

Derken.net ‘te, bu meraklı sorulara cevap aramaya çalışacağım. Estetik değişim ve tasarım araştırmalarındaki genel söylevi, hazımı kolay porsiyonlarla takip etmeyi hedefliyorum.

Bana ulaşmak isterseniz, pinar@derken.net adresini kullanabilirisiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s